Tillbaka till startsidan
Torsdag 9 september 2010 Tipsa oss!
SÖK: i Växjöbladet   
> STARTSIDAN
> NYHETER
> ARKIV
> TIPSA OSS!
VÄXJÖBLADET:
> Redaktionen
> Annonsera
> Kontakta oss
Prenumerera
> Lediga jobb
> Firardags
Publiceringssystem CMS Updater - En produkt från Internetavdelningen
Publicerad: 23 april 2010
VECKANS PROFIL:
Snabb karriär för ungt kommunalråd
Riksdagsplats i sikte? Robert är femma på länets riksdagslista.
Riksdagsplats i sikte? Robert är femma på länets riksdagslista.
Foto: DAVID FÄRDIGH
ALVESTA. Redan som 31-åring blev Robert Olesen socialdemokratiskt kommunalråd i Alvesta. Det politiska engagemanget föddes ursprungligen med fackligt arbete på dåvarande Autoliv i Växjö.
- När sedan min dotter föddes 2002 blev jag aktiv på lokalplanet. Då började jag fundera på frågor kring hur barnomsorg och skola fungerade i kommunen.

Gamla Autoliv i Växjö har fostrat många politiska tungviktare genom åren, bland annat Tomas Eneroth, Karl-Petter Thorwaldsson och Gunnar Storbjörk. Bland dessa framträdande socialdemokrater får numera även Robert Olesen räknas. Det var just det fackliga arbetet på Autoliv som ledde fram till att han blev politiskt aktiv.
- Jag jobbade fackligt med arbetsmiljöfrågor och kände att det inte räckte. Jag upplevde lagstiftningen som tandlös och insåg att det krävdes att jag även engagerade mig politiskt för att verkligen kunna påverka.

Blandad upplevelse
Aktiv på lokalplanet blev Robert i samband med att han blev pappa för första gången 2002. Frågor kring barnomsorg och skola blev aktuella och medförde att han efter valet 2002 blev invald i barn- och ungdomsnämnden i Alvesta. Han var då bara 27 år och det var inte alldeles enkelt att komma in i det politiska sammanhanget.
- Det var en blandad upplevelse. Samtidigt som det var kul var det svårt att som färsk nykomling komma in i sin roll. Men många äldre politiker tog mig under sina vingars beskydd.
Men sedan gick det raskt undan. Bara fyra år senare var du plötsligt kommunalråd?
- Ja, jag antar att folk uppskattade mitt engagemang, att jag verkligen var angelägen om att påverka. Att jag inte är rädd för att säga vad jag tycker och tänker spelade förmodligen också in...


LÄS MER I VECKANS PAPPERSTIDNING


DAVID FÄRDIGH
Kommunen slarvade bort miljöministerns vykort

Hårklomossa
Foto: Magnus Strindell, länsstyrelsen


Miljöministerns administration skickade för två veckor sedan vykort till alla kommuner i Sverige med uppmaningen att skydda varsin hotad art. Korten var adresserade till respektive kommunordförande.
Läs mer...
Hårklomossan Alvestas skyddsling
100618
På det förkomna vykortet finns en bild på den rödlistade arten hårklomossa.
Att Alvesta kommun tilldelats just den arten beror på att den förekommer rikligt runt sjön Stråken. Bakom vykortskampanjen står Miljödepartementet, Naturvårdsverket och landets länsstyrelser.
Läs mer...
Välbesökt nationaldagsfirande
Men få nysvenskar kom till Hagaparken
100611
Ett par hundra personer firade den svenska nationaldagen i Hagaparken. Musikkåren spelade, det bjöds på körsång och jordbruksminister Eskil Erlandsson talade om Sverige, Alvesta och de nya svenskarna.
Läs mer...
Handikapputbildning blir inte av?
100525
  Allbo lärcenter har fått 2,2 miljoner kronor från EU:s sociala fonder för att starta en praktisk omsorgsutbildning för förståndshandikappade i höst.
Men länets kommuner har hittills inte lyckats skaka fram 15 praktikplatser inom barn- och äldreomsorg.
- Växjö måste kunna ta emot mer än två personer, säger projektledaren Harald Pettersson, som är lärare på gymnasiesärskolan i Alvesta.
Läs mer...
> Eldsjälar besvikna på Leader Linné (100508)
> Alvesta får rockgymnasium (100507)
> Skatelövs sångkör firar 100 år med konsert (100423)
> Vindkraftsfrågan splittrar landsbygden (100418)
> Socialbidragstagares arbetsförmåga ska prövas
Kommunen anlitar konsulter för bedömningen
(100411)
> Färre blommor och lekplatser när parkbudgeten halveras (100402)
> Sjuka behöver socialbidrag
-trots att de deltar i en arbetsmarknadsåtgärd
(100329)
> Rönnedalsprojektet ska öka säkerhet och trygghet (100315)
> Café Rönnedal ska skapa nya möten (100314)
> Jeanette vill fånga djurens själ med sin kamera (100308)

 
LESSEBO
Glaset tillbaka i Lindshammar
Ny ugn i gammal hytta

Micael Segerberg är glasblåsaren som vuxit upp i Lindshammar. Nu är ...
Läs mer...
ALVESTA
Kommunen slarvade bort miljöministerns vykort
Miljöministerns administration skickade för två veckor sedan vykort ...
Läs mer...
SPORT
Jubel i jubileumsmatchen
Fredagen den 5 juni, i strålande sol spelades en match som kan lägga...
Läs mer...
 
   © Växjöbladet  ::   Västergatan 7,  352 31  Växjö  ::  Telefon:  0470 - 71 99 50  ::  Fax:  0470 - 209 30   ::  Form & Produktion: Internetavdelningen