Tillbaka till startsidan
Söndag 1 augusti 2010 Tipsa oss!
SÖK: i Växjöbladet   
> STARTSIDAN
> NYHETER
> ARKIV
> TIPSA OSS!
VÄXJÖBLADET:
> Redaktionen
> Annonsera
> Kontakta oss
Prenumerera
> Lediga jobb
> Firardags
Publiceringssystem CMS Updater - En produkt från Internetavdelningen
Publicerad: 29 maj 2009
Gröna väggar från Vislanda bäst i världen
VegTech läser
- Titta, där är vi med! The Daily Telegraph ägnade tre hela sidor åt ett reportage från Ulf Nordfjells vinnande trädgård i Chelsea Flower SHow. Veg Tech fick gratisreklam som når ut också internationellt via Internet.
Foto: YLVA AXBERG
VISLANDA. – Vilken rivstart för vår Veg Tech Wall! Att få vara med och delta i det vinnande bidraget i Chelsea Flower Show med en ny produkt är helt otroligt.
Bengt-Erik Karlberg, VD, och Karin Håkansson, landskapsingenjör vid vegetationsteknikföretaget Veg Tech i Vislanda,  är fortfarande överrumplade och mycket glada över beskedet om att det svenska bidraget till Chelsea Flower Show 2009 vann både guldmedaljen och titeln ”Best In Show”.
Veg Techs egen innovation med växtkassetter som tillåter odling bokstavligt talat uppåt väggarna,  ingår i landskapsarkitekten Ulf Nordfjells  trädgård som visades i London under förra veckans ”trädgårds-VM” i London.
– Vi har pratat med Ulf Nordfjell som är otroligt glad, upprymd och stolt över att ha tagit en riktig storslam i denna världens mest kända och prestigefylla trädgårdstävling. Det är dessutom Sveriges första dubbla mästerskap i Chelsea Flower Show.
– Gratulationer har nått oss från England, och vår kontakt där säger att vi nog inte riktigt kan förstå hur stort det här är, skrattar Karin Håkansson, en av Veg Techs medarbetare bakom det vinnande konceptet med växtkassetter.
– Han påstår att det är minst lika stort som att vinna fotbolls-VM, fyller en lika stolt Bengt-Erik Karlberg i.

Hårt arbete bakom
Veg Tech i Vislanda är ett vegetationsteknikföretag som startade i liten skala 1988. Sedan dess har det vuxit, och dotterbolag har bildats i Danmark och Finland.
– Senaste tillskottet är vårt kontor i Stockholm. Vi finns på Hornsgatan, huvudstadens mest förorenade gata, med vårt budskap om grönare stadsmiljö, berättar Bengt-Erik Karlberg.
Genomslaget för Veg Techs produkter med bland andra gröna tak, fasadvegetation med hjälp av olika tekniska lösningar och färdiga mattor med olika örter och perenner ligger rätt i tiden.
Det handlar inte bara om att försköna hårda, grå stadsmiljöer med gröna ytor längs tak och vägger, utan också om att ett växttak fungerar som absorbtionsyta för regnvatten och isolering för byggnaden.
– Våra sedumtak tar upp till exempel upp hälften av det regn som faller på taket, och avlastar därmed de ofta hårt ansträngda dagvattenledningarna i tättbebyggda områden, säger Bengt-Erik Karlberg.





En grön uppfinning från Vislanda som nu snabbt får spridning i trädgårdskretsar. Karin Håkansson pysslar om murgrönan i en väggkassett.
Foto: YLVA AXBERG


Närodling och grön innemiljö
Utvecklingsarbetet med växtkassetten som ingick i det vinnande bidraget till Chelsea Flower Show började för ett drygt år sedan. En förfrågan från 2008 års största trädgårdsutställning i Sverige, Göteborgs Lustgårdar satte igång arbetet för Karin och Bengt-Erik.
– Vi utvecklade vår väggkassett som är en  30 x 50 cm stor metallram i vilken vi kan borra olika stora planteringshål, beroende av vilken växt som ska användas. Sedan fylls kassetten med ett material som vanligen används i växthus för odling av bland annat tomater, förklarar Karin Håkansson.
Själva utvecklingsarbetet har varit tufft, tycker hon, och trots rivstarten för Veg Tech Wall som den döpts till, är det en bit kvar till en produkt som de själva är helt nöjda med.
–  Vi vill att våra gröna väggar ska vara godkända ur brandsäkerhetssynpunkt. Kassetterna ska också vara så lätta som möjligt att montera, eftersom det kan röra sig om stora ytor som ska planteras.

Väggar populärt i England
Deltagandet i Göteborgs Lustgårdar blev en succé, och kontakten med landskapsarkitekten Ulf Nordfjell etablerades. När Veg Techs gröna vägg monterades ner i oktober gick därför hela beståndet murgröna i Veg Tech Wall direkt till ett växtföretag i England. Dä
Där vårdades allt det växtmaterial som Ulf Nordfjell valt ut till sin utställningsträdgård i Chelsea nu i maj, ett drygt halvår senare.
– Nio exemplar av varje enskild planta odlades och sköttes där under vintersäsongen. Allt för att trädgården skulle kunna vara helt perfekt till utställningsdagarna, berättar Karin Håkansson.
Ulf Nordfjell är idag Sveriges internationellt sett mest kände trädgårdsarkitekt. Till årets Chelsea Flower Show hade han bjudits in för att skapa en trädgård exklusivt för dagstidningen The Daily Telegraph, och tidningens trädgårdsengagerade läsare.
Det svenska trädgårdstänkandet gick hem med full pott. Ulf Nordfjell presenterar en modern ”cottage garden”, skrev den engelska pressen efter prisutdelningen.Att omgärda en trädgård med lummig grönska så som Ulf Nordfjell gjort i sin trädgård är särskilt populärt i England, konstaterar trädgårdsskribenterna vidare.
 En flirt med den brittiska nationalsporten trädgårdsodling, och som passar som hand i handsken med Veg Techs gröna vägg som är till för att skapa ett ombonat intryck.
Ulf Nordfjells trädgård är en blandning av traditionell engelsk trädgårdskonst och svensk modernism, enligt juryn för Chelsea Flower Show, och utan tvekan blev resultaten också en riktig fullträff för växtinnovatörerna i Vislanda.

YLVA AXBERG
Kommunen slarvade bort miljöministerns vykort

Hårklomossa
Foto: Magnus Strindell, länsstyrelsen


Miljöministerns administration skickade för två veckor sedan vykort till alla kommuner i Sverige med uppmaningen att skydda varsin hotad art. Korten var adresserade till respektive kommunordförande.
Läs mer...
Hårklomossan Alvestas skyddsling
100618
På det förkomna vykortet finns en bild på den rödlistade arten hårklomossa.
Att Alvesta kommun tilldelats just den arten beror på att den förekommer rikligt runt sjön Stråken. Bakom vykortskampanjen står Miljödepartementet, Naturvårdsverket och landets länsstyrelser.
Läs mer...
Välbesökt nationaldagsfirande
Men få nysvenskar kom till Hagaparken
100611
Ett par hundra personer firade den svenska nationaldagen i Hagaparken. Musikkåren spelade, det bjöds på körsång och jordbruksminister Eskil Erlandsson talade om Sverige, Alvesta och de nya svenskarna.
Läs mer...
Handikapputbildning blir inte av?
100525
  Allbo lärcenter har fått 2,2 miljoner kronor från EU:s sociala fonder för att starta en praktisk omsorgsutbildning för förståndshandikappade i höst.
Men länets kommuner har hittills inte lyckats skaka fram 15 praktikplatser inom barn- och äldreomsorg.
- Växjö måste kunna ta emot mer än två personer, säger projektledaren Harald Pettersson, som är lärare på gymnasiesärskolan i Alvesta.
Läs mer...
> Eldsjälar besvikna på Leader Linné (100508)
> Alvesta får rockgymnasium (100507)
> VECKANS PROFIL:
Snabb karriär för ungt kommunalråd
(100423)
> Skatelövs sångkör firar 100 år med konsert (100423)
> Vindkraftsfrågan splittrar landsbygden (100418)
> Socialbidragstagares arbetsförmåga ska prövas
Kommunen anlitar konsulter för bedömningen
(100411)
> Färre blommor och lekplatser när parkbudgeten halveras (100402)
> Sjuka behöver socialbidrag
-trots att de deltar i en arbetsmarknadsåtgärd
(100329)
> Rönnedalsprojektet ska öka säkerhet och trygghet (100315)
> Café Rönnedal ska skapa nya möten (100314)

 
LESSEBO
Glaset tillbaka i Lindshammar
Ny ugn i gammal hytta

Micael Segerberg är glasblåsaren som vuxit upp i Lindshammar. Nu är ...
Läs mer...
ALVESTA
Kommunen slarvade bort miljöministerns vykort
Miljöministerns administration skickade för två veckor sedan vykort ...
Läs mer...
SPORT
Jubel i jubileumsmatchen
Fredagen den 5 juni, i strålande sol spelades en match som kan lägga...
Läs mer...
 
   © Växjöbladet  ::   Västergatan 7,  352 31  Växjö  ::  Telefon:  0470 - 71 99 50  ::  Fax:  0470 - 209 30   ::  Form & Produktion: Internetavdelningen