Med sina bisamhällen bidrar biodlarna med pollinering värd miljarder.
ALVESTA/LÄNET. Bisäsongen är på gång och inför biåret samlades i helgen ett 60-tal av länets biodlare till ett upptaktsmöte i Alvesta Folkets Hus. Förutom umgänge bjöd dagen på kunskap i form av två föreläsningar om genetik för drottningodlare och om bins kommunikation.
Att bin har en stor betydelse som pollinerare har blivit allt mer känt och värdet av binas insatser kan räknas i miljarder. Men samtidigt som betydelsen av landets biodlare poängteras har biodlingen drabbats av svåra sjukdomar och parasitangrepp och det finns också ett behov av fler biodlare. Och kanske håller intresset nu på att öka.
– Just nu är det många som vill börja med bin och vi har många kurser. Det är också många yngre och många kvinnor som vill börja med bin, säger Karin Persson ordförande i Kronobergs läns biodlarförbund.
Inte fullärd Varje bisamhälle, som sommartid kan innehålla omkring 60000 individer, hålls samman av en bidrottning. Medan övriga bin har en livslängd som räknas i veckor kan drottningarna leva i upp till fem år. Sommartid kan de lägga upp till 3000 ägg om dagen. Under en livstid ger drottningen upphov till enorma mängder bin och därför blir bidrottningarnas kvalitet viktig.
Vid upptaktsmötet berättar den erfarne biodlaren Bert Thrybom om genetik och arbetet med att få fram bidrottningar som ger trevliga bin som är motståndskraftiga mot sjukdomar. Att biodling innehåller många hemligheter förstår man när han presenterar sig.
– Jag har bara hållit på med bin i drygt 65 år så än är jag inte fullärd och det kommer inte heller ni att bli...
Kursledaren Cecilia Engström och Dag Gustavsson har något att diskutera.
När Cecilia Engström från Kronobergs genealogiska förening besökta SPF i
Moheda för att berätta om släktforskning var intresset stort. Så stort
att det resulterade i en egen släktforskningskurs som genomförts under
senvintern.
Läs mer...
Kör på som vanligt 200323
Nyligen höll Skatelövs hembygdsförening sitt årsmöte men man har ännu inte fått ut sitt program på hemsidan. Man har dock inte planerat några direkta ändringar från föregående säsong, utan kör på enligt vinnande koncept.
Idag spelas den sista föreställningen under skådespelaren Josefina
Karlssons kommunturné av föreställningen Aaooii bebisteater på Alvesta
bibliotek. Under föreställningen är det alter ego sagofén Isadora som
gestaltar berättaren i en ganska ordlös men lätesrik pjäs.
Läs mer...
Abrupt slut på Mohedas säsong 200319
Södra herrtrean i innebandy levde in i det sista, och Moheda kunde säkra
seriesegern genom att hemmaslå Väckelsång. Tränare Andreas Nyström
Högemark är ganska säker på det besked han fått från förbundet. – Mycket ändras ju, och snabbt, men det besked jag fått är att vi blir uppflyttade i egenskap av seriesegrare.
Läs mer...
Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig & och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.