Företagsamt möte med ministern Växjö kommun vill sälja sitt miljökunnande
Biståndsministern Gunilla Carlsson (M) bekantade sig med Växjö kommun på Linnéuniversitet i måndags. FOTO: Lisa Eriksson
VÄXJÖ. Svenska företag och myndigheter kan hjälpa till i biståndsprojekt, inte minst när det gäller klimatarbete. Det säger biståndsministern Gunilla Carlsson (M). Och när hon besökte Växjö i måndags var kommunen med på noterna.
Landshövdingen Kristina Alsér och kommunalrådet Bo Frank var på plats för att välkomna Gunilla Carlsson till Linnéuniversitet, tillsammans med representanter för kommunen. - Jag kom hit för att jag är intresserad av kommunernas roll i det internationella biståndsarbetet. Vi i regeringen vill att fler svenska företag och myndigheter ska kunna bidra till bland annat ökad jämställdhet och bättre miljötänkande utomlands. Ministrar från andra länder efterfrågar ofta den kompetens som finns i Sverige, säger Gunilla Carlsson, som kallar näringslivets samarbete med motsvarande företag i andra länder för ”aktörssamverkan”.
Internationella projekt
Bo Frank (M) berättade att kommunen har varit inblandad i många internationella projekt sedan 1990-talet. - Det började med vänortssamarbete och demokratiprojekt i Baltikum och fortsatte med diverse EU-projekt. Nu har vi ett omfattande samarbete med Sydafrika, där vi bland annat hjälper till med trafikplanering, stadsbyggnation och vuxenutbildning, säger kommunalrådet.
LÄS MER I VECKANS
PAPPERSTIDNING
LISA ERIKSSON
Årets gulddroppe delades ut
Malin Svensson, Åseda, Fredrika Åström, Örebro, och Johan Karlsson, Rottne, ingick i bästa finallag från Ryssbygymnasiet i årets ekokocktävling. Foto: EDGAR WEIBULL
För tredje året i följd avgjordes
tävlingen Unga Ekokockar med finalen på Naturbruksgymnasiet i Ryssby. I samband
med denna ekomatmanifestation tilldelades landstingets kostchef Doris
Johansson utmärkelsen Årets Gulddroppe på 5.000 kronor. – Vi gläder
oss åt att få denna uppmärksamhet, säger Doris Johansson med tanke på
landstingets långsiktiga kravsatsning i sina offentliga kök runt om i
länet. Läs mer...
”Låt fontänen bli mötesplats” Arkitekten vill bygga sittbänk 100424
– Fontänens kant borde minskas ner och ekbrädor läggas dit så att det
bildas en rund bänk. På så vis skulle det bli en trevlig mötesplats runt
Legend i glas.
–Hotellets entré kan flytta till uteserveringen vid sidan av fontänen.
Då frigörs dessutom utrymme på Eplanaden.
Läs mer...
Könsroller uppmärksammas på Svenska Tanten 100419
Pictoglas, med ett foto inuti gjutet glas, är en av de kvinnliga
uppfinningar som överraskar på en aktuell utställning på Svenska Tantens
Trädgårdscafé i Bergkvara, i samarbete med Almi Företagspartner.
Läs mer...
Fest för höger hjärnhalva Professor uppmuntrar till ett kulturellt liv 100418
Bra mat och motion är inte det enda receptet för ett långt liv - hjärnan
måste ha sitt. Gunnar Bjursell uppmuntrade publiken att lösa korsord på
Ringsbergsteaterns sista ”nyfikna torsdag”.
Läs mer...