Ulf Kjellson i den nya hallen som ska stå klar runt årsskiftet.
ROTTNE. I somras inledde en av länets största skytteföreningar Söraby Skytteförening, sin utbyggnad av en ny skyttehall. När den står färdig i januari nästa år har man 30 nya banor till sitt förfogande.
Idag har föreningen 600 kvadratmeter i två våningar och med nytillskottet blir det ytterligare 600 kvadratmeter i ett plan. Orsaken till den nya banan är enligt föreningens kassör Ulf Kjellsson att man vill få upp skyttet som nu bedrivs på källarplan upp på marknivå istället.
– En viktig aspekt är också att lokalen då är lättare att tillgänglighetsanpassa så vi slipper höjdskillnaden. Vi började bygga på grunden under vecka 27 och för tre veckor sedan restes själva stommen till hallen.
Brådskar Föreningen har satt en hård deadline för bygget och har utlovat att SM i luftgevärsskytte ska hållas där redan i mars. Innan man satte igång var det ett och ett halvt års arbete med finansieringsbiten.
– Allmänna arvsfonden ställer upp med det största bidraget och sedan är det kommunala bidrag vi sökt och via Riksidrottsförbundet. Slutpriset på bygget som utförs av ett byggföretag här tvärs över gatan blir sju miljoner kronor med moms.
Mikael Holmberg, IT-ansvarig i föreningen, är initiativtagare till bygget. För att åskådare lättare ska kunna ta del av tävlingen kommer man att ha en publik del med glasvägg i den nya lokalen och på storbild visas aktiviteterna liksom idag i lokalen bredvid.
– I källaren kommer det att bli lite omklädningsrum och en del av den nuvarande skyttelokalen kan det hända att vi hyr ut i framtiden. Publikt kommer vi att kunna ta emot 300 personer i framtiden och på en del banor kommer man att kunna skjuta både sittande, stående och liggande...
Seriesegern firades förstås som sig bör med guldhattar.
Foto: Moheda IBK
Södra herrtrean i innebandy levde in i det sista, och Moheda kunde säkra
seriesegern genom att hemmaslå Väckelsång. Tränare Andreas Nyström
Högemark är ganska säker på det besked han fått från förbundet. – Mycket ändras ju, och snabbt, men det besked jag fått är att vi blir uppflyttade i egenskap av seriesegrare.
Läs mer...
Spännande år för Hovshaga/Sandsbro i nya serien 200318
Förra året startade tungt för den nya sammanslagningen Hovshaga/Sandsbro
i damfotbollens division 4, men när man väl fick upp farten räckte det
till avancemang. I år har man fått en riktigt bra start på försäsongen i
Toyota Cup och ser fram emot en spännande säsong.
Läs mer...
Mycket på spel för Ryd på söndag 200312
Ryds innebandydamer ställs på söndag mot Vetlanda i en måstematch, som
gjorts mycket svårare av olyckliga omständigheter. Tränare Per Karlsson
tvekar dock inte om vad som gäller. – Nu är det upp till oss att visa att vi hör hemma i den här serien.
Läs mer...
Åseda i hetluften direkt i kvalet 200306
Ikväll drar kvalspelet om en plats i division 2 igång, och Åseda hamnar i
hetluften direkt när man åker till Malmö för bortamatch mot
storfavoriterna Pantern. – Det är nästan pinsamt för dem om de skulle misslyckas här, konstaterar Åsedas tränare Fredrik Pettersson.
Läs mer...
Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig & och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.