HUSEBY. Under ledning av dressyrtränaren Catharina Almroth fick dressyrryttare från olika klubbar i Småland möjlighet att lära sig mer. Dressyr är de små detaljernas sport och med hjälp av Catharina Almroths ögon får ryttarna hjälp att förbättra samspelet med hästen.
Dressyrkursen har arrangerats av Smålands Ridsportförbund tillsammans med Huseby.
– Huseby är en bra plats. Här är det tradition med hästar. Under dressyrdagarna kan vi träffa andra dressyrryttare från hela Småland, säger Emeli Sjöberg, en av de 18 ryttare som deltar i dressyrkursens första dag.
– Dressyr är en bedömningssport och kan jämföras med konståkning. Vi övar på olika saker och sätter ihop ett program. Man får en aha-upplevelse när det fungerar. Det gäller att komma överens med hästen och att den också tycker att det är roligt, säger hon..
LÄS MER I VECKANS PAPPERSTIDNING
TORE SJÖQVIST